Zaloguj

Aktualności

28
czerwiec


2014-06-24
Spotkania z Muzyką Ludową w Parku Bródnowskim.
Pierwszy koncert - 28.06.2014 (godz.17:00)

Folkowe Koncerty Promenadowe przy Domku Herbacianym (Park Bródnowski)

Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Dom Kultury Świt zapraszają na letnie spotkanie z muzyką ludową. Podczas koncertów zaprezentowana zostanie muzyka z różnych środowisk i kręgów kulturowych m.in. tradycyjna z takich regionów jak Radomskie, Opoczyńskie, południowa Wielkopolska, zachodnie Mazowsze i południowo-wschodnie Mazowsze, Powiśle Maciejowickie i inne (mazurki, polki, oberki, wiwaty, sibry itd.); warszawska i z przedmieść Warszawy, grana przez kapele starszego i młodszego pokolenia (fokstroty, polki z nogi, polki galopki, walczyki, tanga i inne); taneczna muzyka stylizowana (węgierska, mołdawska, duńska, karpacka). Zaczynamy od 28.06. 2014 (koncerty będą się odbywać w lipcu i sierpniu, w każdą sobotę o godz. 17:00). 

PROGRAM KONCERTÓW:

28.06.2014 (godz.17:00)
Grupa Teatralna Warszawiaki zaczynała od spontanicznych happeningów, odtwarzając scenki z dawnej Warszawy. Następnie przyszedł czas na uliczne przedstawienia, sceniczne występy kabaretowe, aż wreszcie dorobili się kapeli. Grupa uczy się od starszych warszawiaków tekstów piosenek, które nigdzie nie zostały zapisane, choć kiedyś były ulicznymi szlagierami. Nie unowocześniają ich, bo chcą przekazać z nich to, co najważniejsze – treść i emocje piosenek w najprostszej postaci.

5.07.2014 (godz.17:00)
Kapela Praska popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. Gra do posłuchu i do tańca. Wykonuje głównie piosenki i i ballady podwórkowe z Pragi. W repertuarze ma również szlagiery z I połowy XX w. Jest to jedna z najaktywniejszych warszawskich kapel.

12.07.2014 (godz.17:00)
PKP Raducz to grupa zafascynowana małym fragmentem południowo-zachodniego Mazowsza – okolicami Skierniewic. Wciąż inspirującym ich wzorem jest skrzypek Stanisław Klejnas, mimo że nigdy nie udało im się go poznać osobiście, zmarł bowiem, zanim niektórzy z członków grupy się urodzili. Nie stanęło im to jednak na przeszkodzie i dzięki nagraniom archiwalnym nauczyli się oddawać ducha tego mikroregionu. Grają głównie oberki. 

19.07.2014 (godz.17:00) 
Kapela Witka Brody gra porywające polki, oberki, sztajerki, chodzone i wiele innych melodii głównie z Rzeszowszczyzny, a w repertuarze ma także muzykę wielkopolską, żydowską, litewską, a nawet ukraińską i rumuńską.

26.07.2014 (godz.17:00)
Czarne Motyle są żeńskim zespołem, który w swym repertuarze ma głównie przedwojenną muzykę Warszawy i jej przedmieść. Śpiewają nostalgiczne i krwiste ballady, grają na skrzypcach, harmonii, barabanie, ksylofonie, cymbałach, a niekiedy na pile: tanga, polki, fokstroty, walczyki.

2.08.2014 (godz.17:00)
Heniek Małolepszy z zespołem – jedna z najciekawszych warszawskich kapel podwórkowych. Grupa gra szlagiery przedwojennej Warszawy w ciekawych pulsujących aranżacjach. Oprócz gitary i kontrabasu niekiedy wykorzystują zanikły prawie doszczętnie sprzęt piorący – tarę.

9.08.2014 (godz.17:00)
Kapela Biskupiańska to młoda para grająca w tradycyjnym składzie muzykę Biskupizny – mikroregionu składającego się z 12 wiosek wokół Krobi na południu Wielkopolski. Na dudach i skrzypcach podwiązanych grają wiwaty, równe, przodki, sibry i tańce figurowe.

16.08.2014 (godz.17:00)
PARURA to młoda kapela grająca na skrzypcach, bębenku i basach muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski. Ostatnio uczą się dzikiej muzyki u najstarszego kajockiego skrzypka, Tadeusza Jedynaka. Ich muzyka jest transowa – grają głównie polki, oberki i podróżniaki.

23.08.2014 (godz.17:00)
Kapela Niwińskich w repertuarze ma dawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od wiejskich skrzypków i harmonistów. Gra głównie muzykę z południowo-wschodniego Mazowsza oraz południowej Małopolski. Muzycy starają się zachować jak najwięcej ze stylu gry swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna.

30.08.2014 (godz.17:00)
Muzykanci – krakowsko-poznańska grupa muzyczna działająca intensywnie w latach 1997-2002. Na parę lat się rozstali, by rozwijać swe indywidualne drogi muzyczne. W roku 2010 wznowili działalność, ale jednocześnie angażują się w różne inne projekty muzyczne. Grupę tworzą Hałasowie i Słowińscy, a ich repertuar jest niezmiernie szeroki – od muzyki bałkańskiej, cygańskiej i łemkowskiej po polską, żydowską i… kto wie, jaką jeszcze.

 Źródło: spolecznosc.targowek.waw.pl

Więcej informacji o Grupie Teatralnej Warszawiaki na facebook.com/Warszawiaki


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij