Zaloguj
25 czerwiec 2019
Nocelgi - Warszawa, Ząbki
Noclegi pod Warszawą

Andrzej Potęga "Pierwiastek"
polski gitarzysta basowy

HYDRAULIK
Usługi hydrauliczne. Pogotowie hydrauliczne 24H. Hydraulik. Ząbki, Warszawa.
www.hydraulikzabki.pl

Aktualności2015-09-14
"Ząbki początki miasta" i "Ząbki wiek XX".
Relacja piątkowej projekcji filmu dokumentalnego o Ząbkach.

W miniony piątek 11 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach odbyło się spotkanie twórców i realizatorów filmu dokumentalnego poświęconego naszemu miastu. Tłumnie zebraną publiczność strofami poematu "Kwiaty Polskie" Juliana Tuwima przywitał aktor i reżyser Marek Wysocki, który jednocześnie poprowadził uroczystość zadając gościom wnikliwe oraz istotne pytania. Sala widowiskowa MOK w Ząbkach pękała w szwach i miała wydzielone trzy ważne strefy: ekran, widownię i stół, przy którym zasiedli twórcy, realizatorzy filmu oraz władze miasta: burmistrz Ząbek Robert Perkowski, Leszek Lombarski- scenarzysta i reżyser filmu, Kinga Jędrasik- prezenterka TVP Historia, Tomasz Knapik - znany lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, Mirosław Sobiecki - pasjonat historii Ząbek, założyciel strony internetowej Historiazabek.pl, oraz Anna Bogusławska Grzeszczuk- charakteryzatorka filmowa.

Na widowni dostrzec można było dzieci państwa Tulińskich: Elżbietę Duczmal i Andrzeja Tulińskiego oraz córki zmarłej w sierpniu Krystyny Marii Bytnar. Ich obecność twórcy i publiczność nagrodziła wielkimi brawami. Film składał się z dwóch 15 minutowych części: "Ząbki początki miasta" i "Ząbki wiek XX". Po emisji pierwszej części rozgorzała gorąca dyskusja. Widownia czuła niedosyt ukazanych w filmie zdarzeń historycznych. Prowadzący spotkanie Marek Wysocki zadał zatem pytanie reżyserowi czy tworząc scenariusz dokonywał selekcji wydarzeń historycznych? Leszek Lombarski odpowiedział słowami wybitnego reżysera Quentina Tarantino, że "historia jest jak stare dobre kino. Znamy wydarzenia i ich bohaterów - nie musimy zatem wymyślać scenariusza, bo w zasadzie jest już gotowy." Burmistrz Robert Perkowski dodał natomiast, że ograniczony czas każdego z odcinków pozwalał jedynie na zasygnalizowanie zdarzeń, a nie ich głębszą analizę. Wiele ciekawostek przytoczył Mirosław Sobiecki. Powiedział m.in., że przypadająca w tym roku 450 rocznica nie dotyczy miasta, bo prawa miejskie Ząbki otrzymały dopiero w II połowie XX wieku. Rocznica dotyczy powstania Woli Zambkowej, która była zaczątkiem Miasta Ogrodu założonego przez hr. Ronikiera. Kinga Jędrasik uświadomiła wszystkim, że przy produkcji filmu pracowało wiele osób, Tomasz Knapik, że z wielką radością i zainteresowaniem czytał tekst lektorski, a charakteryzatorka filmowa Anna Bogusławska-Grzeszczuk opowiedziała o kulisach pracy na planie filmowym. Druga część filmu "Ząbki wiek XX" przyjęta została z satysfakcją i bez komentarzy. Wszyscy bowiem są naocznymi świadkami pozytywnych zmian zachodzących w naszym mieście. Na koniec Kinga Jędrasik w imieniu twórców i realizatorów zaprosiła publiczność do obejrzenia krótkiego filmu zza kulis powstawania dokumentu, co rozluźniło atmosferę, a nawet miejscami wywoływał salwy śmiechu. Wieczór z historią Ząbek zakończył poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Przy wyjściu wszyscy otrzymali płytę wydaną z okazji przedpremierowej projekcji filmu.

Przypominamy mieszkańcom, że premiera filmu odbędzie się na kanale TVP Historia (I odcinek - Ząbki początki miasta- 4 października o godz. 21:15, powtórka w poniedziałek 5 października o godz. 14:00, a premiera II odcinka "Ząbki wiek XX - 11 października w niedzielę o godz. 21:15, powtórka w poniedziałek 12 października o godz. 14:00)

Z niecierpliwością czekamy na emisję telewizyjną filmu o naszym mieście.

Joanna Wysocka
fot. Bogdan Śladowski


 


Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Dowiedz się więcej wiem, zamknij