• Wtorek
  11°C
  /
  3°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 18 km/h
  Pochmurno
 • Środa
  7°C
  /
  4°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 25 km/h
  Przelotny deszcz
 • Czwartek
  6°C
  /
  3°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 14 km/h
  Przelotny deszcz
 • Zaloguj
  19 luty 2019
  Nocelgi pod Warszawą
  Hotel FOTEX w Ząbkach

  Andrzej Potęga "Pierwiastek"
  polski gitarzysta basowy

  HYDRAULIK
  Usługi hydrauliczne. Pogotowie hydrauliczne 24H. Hydraulik. Ząbki, Warszawa.
  www.hydraulikzabki.pl

  Aktualności  2018-10-09
  Nowy budynek Szpitala Drewnica otwarty.
  Tekst: Iwona Potęga

  W Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu województwa mazowieckiego - budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego, nie tylko w kraju, ale i w Europie. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już na początku października. Szpital jest przeznaczony do świadczeń zdrowotnych dla ponad 750 000 mieszkańców Mazowsza. Zapewnia najwyższe standardy w opiece nad chorymi. Posiada 9 wyspecjalizowanych oddziałów psychiatrycznych oraz nowoczesne centrum rehabilitacji psychiatrycznej i 300 łóżek dla pacjentów. Skala inwestycji była ogromna. Powstał nie tylko nowoczesny szpital, ale i przestrzeń do rehabilitacji i integracji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 137 mln zł, a ponad 95 mln zł to wsparcie unijne w ramach RPO WM 14-20. Kamień węgielny pod inwestycję był uroczyście wmurowany na początku września 2015 r.

  W uroczystym otwarciu szpitala, w dniu 4 października br., udział wzięli: goście z całego województwa mazowieckiego, wśród nich: Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska - wicemarszałek, Wiesław Roboszuk - wicemarszałek, Elżbieta Lanc - członek zarządu województwa mazowieckiego, Ludwik Rakowski - przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, Jolanta Koczorowska - radna sejmiku, Tomasz Goździkiewicz - prezes zarządu Związku Pracodawców Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień, Roman Robert Jędrzejczak - prezes mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica, Norbert Szczepański - członek Zarządu Mazowieckiego Szpitala Drewnica, a także Piotr Uściński - poseł na Sejm RP. Miasto reprezentowała Małgorzata Zyśk - zastępca burmistrza Ząbek, a także przewodniczący rady miasta Ząbki Wojciech Gut. Obecni byli również prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Janusz Tomasz Czarnogórski i Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Forysiak.

  Po uroczystym poświęceniu, którego dokonał Biskup Romuald Kamiński, goście weszli do budynku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Były przemówienia i podziękowania a także prezenty dla szpitala, przeplatane występami artystycznymi, przygotowanymi przez aktorów współpracujących z Redbadem Klijnstrą, ambasadorem szpitala. Uroczystość poprowadził Redbard Klijnstra aktor teatralny i telewizyjny, znany z serialu "Na dobre i na złe".

  Podczas uroczystości goście mieli okazję obejrzeć film o historii Szpitala Drewnica, o którym opowiedzieli jego długoletni pracownicy: Joanna Watras, psycholog i psychoterapeuta kierownik Oddziału Dziennego MSW DREWNICA; Marta Jóźwiak, asystentka zarządu; Anna Grzegrzółka, pielęgniarka; Ewa Radwańska, lekarz, psychiatra, kierownik Oddziału Psychiatrycznego; Elżbieta Strząska, psycholog, z-ca kierownika Oddziału Rehabilitacji; Leszek Mysera, malarz, stolarz, hydraulik, ślusarz.
  Marszałek podczas swojego wystąpienia przypomniał, że szpitale województwa mazowieckiego odpowiedzialne za leczenie psychiatryczne, zwykle mieszczą się w zabytkowych budynkach, często będących w złym stanie. Najstarszy szpital w województwie ma 130 lat. Szpitale są sukcesywnie modernizowane. Czego nie można było zrobić z Drewnicą. Przypomniał, że decyzja o budowie nowego budynku została podjęta w trudnej dla samorządu województwa, sytuacji finansowej. Były nawet plany likwidacji i przeniesienia szpitala, jednak udało się zorganizować środki na jego budowę. Poinformował, że szpitale są zadłużone na 15 miliardów złotych i że on widzi szansę dla szpitali w środkach unijnych. Następnie przypomniał o tym jak był budowany samorząd i o roli samorządu obecnie.

  Nawiązując do występu artystycznego mówiącego o depresji i uzależnieniu, powiedział że musimy dbać o najsłabszych i że jest to spłacanie długu naszego wobec społeczeństwa. Na koniec wystąpienia szczególne podziękowania skierował do Romana Roberta Jędrzejczaka, który jak powiedział marszałek - od początku do końca ten szpital wykonał.

  Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski pogratulował wybudowanego obiektu. Poinformował także o planach rozbudowy szpitala powiatowego w Wołominie. Wręczył prezesowi MSW wraz z Karolem Małolepszym członkiem zarządu Powiatu Wołomińskiego, pamiątkowy obraz.

  Małgorzata Zyśk zastępca burmistrza Ząbek, w swoim przemówieniu powiedziała, że cieszy się z powstałego obiektu, tym bardziej, że ma w nim funkcjonować centrum Alzheimera i geriatria, które są coraz bardziej potrzebne. Bo żyjemy dłużej i problemy te dotyczą wielu osób. Wspomniała że seniorzy także znaleźli się w grupie nieoszacowanej, obok psychiatrii i pediatrii. Następnie wraz z radnym powiatu wołomińskiego Sławomirem Pisarczykiem wręczyli prezesowi MSW kwiaty oraz kosz historycznych gier ząbkowskich, dla pacjentów.

  Poseł na Sejm Piotr Uściński podziękował za decyzję z 2014 r. o budowie szpitala. Powiedział, że żyjemy w świecie, który powoduje, że chorób psychicznych będzie coraz więcej. Wspomniał także że szpital wołomiński ma większy kontrakt o dofinansowanie do SOR-u, w wysokości 10 mln zł.

  Na koniec uroczystości marszałek wraz z radnymi woj mazowieckiego wręczyli medal Pro Mazovia. - Romanowi Robertowi Jędrzejczakowi - prezesowi MSW Drewnica, a także dyplomy uznania, które otrzymali Waldemar Giza były prezes, Małgorzata Krzyczkowska dyrektor MSW, Dorota Wiktorowicz główna księgowa, Małgorzata Kowalska i Konrad Głowacki - zajmujący się inwestycjami, Magdalena Matusiak od spraw organizacyjno- administracyjnych a także, Anna Trochimowicz i Anna Kamińska - przedstawicielki Stowarzyszenia Nowa Drewnica.

  Po czym goście udali się na zwiedzanie nowo powstałego obiektu. Do obejrzenia były: sala do rehabilitacji ruchowej, sala do muzykoterapii, oddział psychiatryczny - ogólny, sale terapeutyczne, izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego.

   


   


  Pozostałe wpisy

  2019-01-12
  Kilka informacji od Sztabu WOŚP Ząbki.
  Drodzy Przyjaciele, Mieszkańcy Ząbek, WOŚP gra już ponad ćwierć wieku i aż przyjemnie jest popatrzeć ile przez ten czas zrobiliśmy. To niesamowite jak wielke są serca wszystkich Darczyńców, którzy dzielili się nimi aby wspomóc nasz szczytny cel. Przez te wszystkie lata, tak jak nasze otoczenie, WOŚP również przeszedł wiele zmian i idzie nadal z duchem czasu i postępem. Ofiarność nas wszystkich to podstawa naszej działalności, która z roku na rok daje nam coraz to większe możliwości na zakup sprzętów służących ochronie zdrowia i życia. Idąc z duchem czasu WOŚP wychodzi na przeciw oczekiwaniom i potrzebom i żeby wesprzeć akcję nie trzeba wcale nosić gotówki. Dla zwiększenia bezpieczeńctwa i komfortu Darczyńców, każdy może wesprzeć WOŚP podczas jednej z licznych aukcji prowadzonej wspólnie z portalem Allegro czy dokonać wpłaty w mBank Polska. Ale to nie wszystko - podczas Finałów można również dokonać bezpośredniej wpłaty darowizny za pomocą karty płatniczej. WOŚP, w tym również Sztab WOŚP Ząbki posiada #terminal_płatniczy, dzięki któremu nie trzeba martwić się o gotówkę - poprzez terminal można wesprzeć WOŚP, przekazać datek za przedmiot wylicytowany podczas jednej z licznych licytacji charytatynych organizowanych w dniu Finału. Sztab WOŚP Ząbki, wspólnie z licznymi sponosrami i partnerami przygotował szerg takich licytacji i mamy na prawdę wspaniałe przedmioty, które ucieszą każdego.

  Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
  Dowiedz się więcej wiem, zamknij