Zaloguj

Aktualności



2013-03-16
Uwaga na przesilenie wiosenne!


Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Organizm zmęczony mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i chłodem, w krótkim czasie jest zmuszony dostosować się do nowego (wiosennego) rytmu. Proces adaptacji w nowych warunkach trwa około miesiąca.

Przesilenie wiosenne, jako efekt długotrwałego przemęczenia, zaczyna się bardzo niepozornie. Do osłabienia organizmu bardzo często prowadzą: stres, negatywne emocje oraz brak niezbędnych substancji odżywczych. Jak sobie radzić z przesileniem wiosennym?

Przesilenie wiosenne, jako efekt długotrwałego przemęczenia, zaczyna się bardzo niepozornie. Do osłabienia organizmu bardzo często prowadzą: stres, negatywne emocje oraz brak niezbędnych substancji odżywczych. Wniosek nasuwa się jeden: odpoczynek jest tak samo ważny jak odpowiednia dieta. Regeneracja organizmu, a także dostarczenie mu odpowiednich substancji odżywczych, to podstawa dobrej kondycji fizycznej i psychicznej!

Oto kilka rad:

Najważniejszy jest ośmiogodzinny nocny odpoczynek, który znakomicie zregeneruje organizm i wpłynie na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Aby dobrze zasypiać, należy unikać picia przed snem napojów pobudzających np. mocnej herbaty lub kawy oraz jeść lekką kolację i wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Jeśli mimo stosowania tych środków pojawiają się problemy z zasypianiem można sięgnąć po środki o działaniu rozluźniającym i nasennym.

Tuż po przebudzeniu warto przy otwartym oknie wykonać poranną gimnastykę, która doda energii i pozwoli dotlenić organizm po całonocnym odpoczynku.

Bardzo ważne jest pożywne śniadanie, które dostarczy organizmowi energii do działania. Wartościowe są surowe warzywa czy kiełki, będące źródłem witamin.

Zima nie zachęca do aktywności fizycznej, warto jednak w czasie przedwiośnia rozruszać organizm. Zwłaszcza, że wydzielane w czasie wysiłku endorfiny i serotonina wpływają na poprawę nastroju, a nawet mogą wprowadzić w stan błogości. Aktywność fizyczną trzeba jednak wprowadzać stopniowo, zaczynając od 2, 3 razy w tygodniu.

Warto jak najwięcej korzystać z promieni słonecznych – w domu i w pracy w ciągu dnia dobrze jest odsunąć zasłony i żaluzje, żeby jak najwięcej światła dziennego wpadało do pomieszczeń.

Przesilenie wiosenne może również osłabiać odporność na stres. Dlatego w tym okresie warto nieco zwolnić tempo w pracy i w domu. W stanach silnego stresu, niepokój czy złego samopoczucia warto wykorzystać łagodzącą napięcie moc ziół. Pomocna będzie melisa, która skutecznie niweluje napięcia i niepokoje, dziurawiec, który posiada właściwości uspokajające oraz kozłek lekarski, który łagodzi rozdrażnienie. Warto pić napar lub stosować gotowe produkty.

Stosowanie przynajmniej części zaleceń wpłynie na poprawę samopoczucia w ciągu najbliższych tygodni i pozwoli powitać wiosnę w dobrym nastroju.

Czy doznaję przesilenia wiosennego?

Objawy przesilenia to:

alergie,
zmniejszony apetyt,
uczucie niepokoju i/lub depresje,
problemy z żołądkiem,
zawroty i/lub bóle głowy,
niezbyt klarowne myślenie,
zwiększone pragnienie,
podirytowanie,
obniżona temperatura,
utraty pamięci i/lub słaba koncentracja,
nocne pocenie się,
zaczerwienienia skóry,
obolałe gardło,
zaburzenia widzenia,
powiększone węzły chłonne,
podrażnienia przy wypróżnianiu się,
wrażliwość na zimno i/lub bóle stawów.



Źródło: agropharm.com.pl oraz psychologia.wieszjak.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij