Zaloguj

Felietony2022-03-22
Stop Pożarom Traw - strażacki apel.
Trzy wypadki śmiertelne.

Okres okołowiosenny to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach, nieużytkach rolnych i poboczach dróg. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem ilości odnotowywanych pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego! Wypalanie przyczynia się do niszczenia przyrody. W płomieniach ginie mnóstwo małych zwierząt, gleba ulega dewastacji, a dym jest źródłem toksyn w powietrzu.   W czasie wypalania zniszczeniu ulegają rośliny (ich korzenie i pędy), giną takie zwierzęta jak krety, nornice i inne drobne gryzonie, mogą zginąć zwłaszcza młode, ukrywające się w trawie ssaki leśne - zające, lisy, borsuki, młode sarny. Śmierć w płomieniach czyha też na ptaki i ich gniazda. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazuje informacje o trzech osobach śmiertelnych i 22 osobach rannych na terenie Polski.  Liczba ta zapewne bedzie rosła gdyż „sezon” na pożary dopiero się zaczyna. Niemniej jednak w ramach prewencji społecznej i uświadamiania ludzi, dążymy do całkowitego wygaśnięcia tego typu zdarzeń. Apelujemy o rozwagę i odstąpienia od praktyk związanych z wypalaniem suchej trawy. Stwarza to realne zagrożenia dla życia i zdrowia nie tylko ludzkiego. Pamiętajmy!

 

Opracowanie : kpt.Damian Stankiewicz

https://www.gov.pl


 Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 132

54321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij