Zaloguj

Felietony



2014-03-18
Stajemy się śmietnikiem Warszawy


Kilka inwestycji. Niektóre realizowane, inne planowane. Jak zbierzemy je wszystkie razem to wyłania nam się całkiem nieciekawy obraz.

 

Spalarnia na Targówku

W zależności od punktu widzenia „Szklanka może być do połowy pełna lub do połowy pusta”.

Grunt to dobry PR.

W mediach, od dłuższego już czasu władze Targówka, chwalą się powstającym Jeziorkiem na Elsnerowie. Rekreacja, wypoczynek, promenada, wykorzystanie środków unijnych i tym podobne historie. 
Wspaniale.

Nie zapominajmy jednak, że ta inwestycja to rekompensata (marna) za zlokalizowaną w tym regionie i rozbudowywaną  największą w regionie spalarnię śmieci.

Tak, spalarnia jest zlokalizowana na Targówku i Ząbkom nic do tego, ale nie zapominajmy, że dym nie uznaje granic administracyjnych.

Spalarnia ma być umiejscowiona przy ul. Gwarków w Warszawie. Ok. 900 metrów od Warszawskiej Giełdy Spożywczej. Czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nie przeszkadza?

Polecamy artykuł: 
Spalarnia jednak będzie rosła - z portalu Głos Pragi

Dodatkowym istotnym aspektem całej sprawy jest brak decyzji o budowie Trasy Świętokrzyskiej. Inwestycja była ważnym elementem, wpływającym na wydanie zgody na budowę spalarni przez władze Targówka.

 

18 punktów zbierania odpadów niebezpiecznych na Targówku

Urząd miasta zgodził się na 18 punktów zbierania odpadów na Targówku

Jedna z firm recyklingowych dostała od Prezydent Warszawy decyzję na zbiórkę odpadów niebezpiecznych – 77 rodzajów odpadów oraz odpadów innych niż niebezpieczne, odpadów spożywczych i pozostałości roślinnych, razem – 163 rodzaje odpadów. Zakład ma przetwarzać 50 tysięcy ton odpadów rocznie (w tym śmieci toksycze jak PCB, rtęć, zużyte sorbenty, freon, rozpuszczalniki odpady pofiltracyjne itp.)

Sortownia śmieci już powstaje przy ul. Bardowskiego na warszawskim Targówku. Ok. 800 metrów od Warszawskiej Giełdy Spożywczej.

Problemy z sortowniami są oczywiście w całej Polsce. Jak sortownia wpływa na życie mieszkańców Poznania możemy przeczytać w artykule Mieszkańcy Enklawy mają dość sortowni odpadów

"Do domu nie można nikogo zaprosić, bo od sortowni jest smród nie do wytrzymania. Okna trzeba mieć cały czas zamknięte, bo inaczej po prostu nie idzie mieszkać." ... "Kiedyś mogłem wychodzić na ogródek i posiedzieć w ciepłe dni. Teraz wystarczy, że zawieje od strony sortowni i trzeba uciekać, bo nie idzie wytrzymać"

Cały artykuł:
Mieszkańcy Enklawy mają dość sortowni odpadów

 

Polecam też
Targówek dzielnicą odpadów
https://www.facebook.com/ToksynyNieDlaNiny?fref=ts

 

Odpady z elektrociepłowni Kawęczyn

Nie wszyscy mieszkańcy regionu ul. Powstańców mają świadomość, że wiele z osiedli przynajmniej częściowo stoi na popiołach z elektrociepłowni Kawęczyn. Większość mieszkańców Ząbek z dobrodziejstwa gorącej wody będącej efektem pracy ciepłowni nie korzysta. Biernie jesteśmy jednak częstowani pyłami (także z komina).

 

Wylewnia Szamba przy ul. Żurawiej

Tego zjawiska nie trzeba chyba opisywać. Wystarczy wybrać się w jej rejon. W zależności od kierunku wiatru efekty są w różnych miejscach. 90% szans jest jednak na to, że jadąc ulicą Ks. Zycha nos nam nieźle wykręci.

 

Wysypisko śmieci w Zielonce

Zamiast śmieciowej góry na Radiowie w pobliżu warszawskich Bielan MPO szykuje nowe składowisko odpadów na poligonie w Zielonce. Ta na szczęście dla mieszkańców Ząbek inwestycja jest w znacznym oddaleniu od granic naszego miasta. Nie zmienia to jednak faktu, że lewobrzeżna Warszawa będzie wywozić swoje śmieci na brzeg prawy. Na Targówek i do Zielonki.

gazeta.pl - Wysypisko na Bielanach jeszcze 3 lata. Potem nowe w Zielonce
zielonka24.pl - O co chodzi z wysypiskiem

 

Wracając do jeziorka...

Wypoczynek nad jeziorkiem w pobliżu elektrociepłowni, spalarni śmieci, sortowni śmieci i wylewni szamba to będzie nie lada gratka.

Już nie mogę się doczekać.

 

Jacek Bartkowiak


 









Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 152

654321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij