• Środa
  19°C
  /
  13°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 21 km/h
  Ogólne
 • Czwartek
  18°C
  /
  14°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 28 km/h
  Ogólne
 • Piątek
  19°C
  /
  12°C
  Wilgotność: 0%
  Wiatr: 22 km/h
  Ogólne
 • Zaloguj
  22 maj 2019
  Nocelgi pod Warszawą
  Hotel FOTEX w Ząbkach

  Andrzej Potęga "Pierwiastek"
  polski gitarzysta basowy

  HYDRAULIK
  Usługi hydrauliczne. Pogotowie hydrauliczne 24H. Hydraulik. Ząbki, Warszawa.
  www.hydraulikzabki.pl

  Felietony  2018-02-25
  Porady na wypadek silnych mrozów.
  Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje infografikę będącą zbiorem rad na zimne dni. Poza, wydawałoby się, oczywistościami, jak ciepłe ubrania i odśnieżanie, RCB zwraca uwagę na detale, o których często zapominamy.

   

  Zima daje się w znaki wszystkim. Mieszkańcom, kierowcom i turystom. Dla wszystkich przygotowano infografikę z przypomnieniami, jak przygotować się do niskich temperatur. RCB przypomina, by zabrać ładowarkę, przewody do rozruchu silnika, nie pić alkoholu i uważać, by kratki wentylacyjne były odsłonięte. Zasłanianie kratek powoduje wprawdzie wzrost temperatury, ale w razie niebezpieczeństwa (np. pożaru) może szybciej dojść do zaczadzenia.

  Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

   Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni prognozuje mroźną pogodę. W niektórych rejonach Polski temperatura w najzimniejszym momencie dnia może spaść lokalnie nawet do –20 oC. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie ostrożności. Należy dostosować rodzaj odzieży do panujących na zewnątrz warunków oraz ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni w najzimniejszych momentach dnia.

  Nadchodzącym mrozom towarzyszyć mogą miejscami marznące opady powodujące oblodzenia i gołoledź. Pamiętajmy o konieczności zachowania wzmożonej czujności podczas jazdy samochodem.

  Długie przebywanie na mrozie może zagrażać także naszemu zdrowiu i życiu. Zadbajmy o osoby potrzebujące oraz zwierzęta.

  Porady na wypadek silnych mrozów: 

  Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

  Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

  Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

  Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

  Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

  Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

  Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

  Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

  Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

  Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

   

  Więcej na stronie straz.gov.pl


   


  Pozostałe wpisy

  ilość wszystkich aktualności: 106

  4321

  Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
  Dowiedz się więcej wiem, zamknij