Zaloguj

Rozrywka i Kultura

13
wrzesień


2014-09-11
Święto Wisły 2014
sobota, 13 września od godz. 12.00

Odpoczynek, sport, zabawy, gry, tańce, koncerty – wszelkie formy aktywności sportowo-rekreacyjnych wokół i na Wiśle to propozycja spędzenia soboty, 13 września.

W sobotę, 13 września, od godz. 12.00 do godz. 22.00, na odcinku rzeki między mostami Łazienkowskim i Gdańskim czeka wiele atrakcji. Wśród nich m.in. rejsy, zawody, koncerty, wystawy, pokazy sportowe, pokazy sprzętu wodnego, pokazy ratownictwa, konkursy dla dzieci i dorosłych, Bieg Wisły oraz strefy aktywnego wypoczynku.

Wydarzenia odbywać się będą w Porcie Czerniakowskim, na Płycie Desantu, plaży Saskiej, plaży Poniatówce, plaży La Playa, plaży Żoliborz, na statkach przycumowanych przy brzegu oraz na samej Wiśle. We wszystkich tych miejscach czekać będą na uczestników rozmaite atrakcje, a komunikację pomiędzy punktami zapewnią jednostki pływające - tramwaj wodny, promy, statek pasażerski Stalmach, drewniane łodzie i wiele innych. 

Tegoroczne święto zostało podzielone na strefy aktywności, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największą z nich będzieStrefa Wisła, która znajdować się będzie na rzece. Z obu brzegów będzie można obserwować m.in. regaty o „Błękitną wstęgę Wisły” (przedwojenna tradycja), regaty św. Barbary, paradę wioślarską, a także przyłączyć się do kajakowego spaceru wiślanego czy wieczornej parady łodzi i statków „River Light” przy akompaniamencie muzyki na żywo granej przez jazzmana Włodzimierza Kiniorskiego. Nie zabraknie też wyścigów smoczych łodzi i pokazów ratownictwa wodnego.

W Porcie Czerniakowskim funkcjonować będzie Strefa Rekreacji Wodnej. Wszyscy warszawiacy będą mogli, pod okiem instruktorów, nauczyć się pływać na różnego rodzaju sprzętach wodnych. Prowadzona będzie szkółka kajakarska, wioślarska, kanadyjkarska oraz motorowodna. Dla mniej odważnych przygotowane zostały rejsy łodziami tradycyjnymi oraz pokazy poduszkowców.

Strefie Różnorodności Wiślanych na Płycie Desantu przygotowano przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Odbędzie się tu szereg animacji i zabaw, które przybliżą najmłodszym zasady bezpieczeństwa na brzegu i wodzie. Na Płycie wystąpią również zespoły regionalne, a także odbędzie się „garażówka”, czyli wymiana rzeczy cennych i bezcennych. Do tej strefy przypłyną także uczestnicy Flisu Świętokrzyskiego z kolumną Zygmunta na pokładzie (rekonstrukcja historyczna dostarczenia do Warszawy jej najstarszego świeckiego pomnika – 1644 r.). Na scenie klubu Sezon wystąpi Mamadou Diouf & Sama Yoon Yoon, a o godz. 20.00 rozpocznie się wieczorne afterparty „Where the riverso meet: rzeka Senegal vs rzeka Wisła”.

Plaża Saska Kępa tego dnia stanie się Strefą Tradycji Wiślanych. Będzie miejscem rekonstrukcji bindugi – tradycyjnego siedliska flisackiego, w którym będzie można spróbować łużyckich specjałów: sytochy i barszczu chrzanowego. Nie zabraknie też ludowych przyśpiewek Łurzycanek. Chętni będą mogli również poznać warsztaty starych zawodów: szkutnika, pszczelarza, garncarza i kowala, a także uczestniczyć w zajęciach wyplatania z wikliny. Zaprezentowany zostanie tutaj również „Trel koński”, czyli próba rekonstrukcji dawnej metody holowania łodzi w górę rzeki za pomocą zaprzęgu konnego.

 

Strefa Eko mieścić się będzie na plaży Poniatówce. Warszawiacy spotkają tam króla polskich rzek Pana Łososia, który poprowadzi animacje i konkursy związane z ekosystemem dolin rzecznych, ze szczególnym uwzględnieniem Doliny rzeki Wisły. Prowadzone będą również warsztaty, które przypomną jak dbać o środowisko, a jednocześnie cieszyć się jego bogactwem.

Plaża w pobliżu warszawskiego ogrodu zoologicznego, La Playa, tego dnia stanie się Strefą Sportu i Rekreacji. Będzie tam m.in. największy w Polsce tor skimboardowy, z którego każdy chętny będzie mógł skorzystać dzięki wypożyczalni. Będzie można zagrać w siatkówkę plażową, bule, frisbee czy badminton, stąd wyruszą również rejsy łodziami. Nie zabraknie także kącika z poradami jak należy się odżywiać, aby być zdrowym i aktywnym.

Ostatnia ze stref to Strefa Sztuki, w którą przemieni się plaża Żoliborz. Dla chętnych przygotowano warsztaty m.in. z podstaw ruchu scenicznego, autoprezentacji, emisji głosu czy nauki gry na rozmaitych bębnach. Będzie można również wziąć udział w tworzonej na żywo audycji radiowej, poświęconej muzyce znad Wisły, czy ujawnić swoje plastyczne zdolności w tworzeniu wyjątkowego „(Nad)rzecznego Street Art’u”. Aktywnością w strefie towarzyszyć będzie koncert gwiazdy reggae Uwe Bantona oraz międzynarodowego soundsystemu Mystic Roots. Na tej samej scenie w Bogaloo Beach Bar będzie można usłyszeć także DJ Escambo z Brazylii oraz Studium Instrumentów Etnicznych.

O godz. 10.30 po raz kolejny wystartuje także Bieg Wisły. Zawodnicy na blisko 10 kilometrowej trasie będą ze sobą rywalizować nie tylko w wyścigu, ale również w konkursie na najbardziej pomysłowy strój biegacza kojarzący się z Wisłą. Bieg rozpocznie się na 517 km Wisły, pomiędzy mostami Grota-Roweckiego i mostem Gdańskim (w pobliżu kolektora burzowego), po prawej stronie rzeki. Zawodnicy po starcie pobiegną na północ, w stronę mostu Grota-Roweckiego, następnie po długim łuku zmienią kierunek i udadzą się na południe, pod mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, następnie po moście pontonowym na kanale Portu Praskiego i dalej kolejno pod mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskiego do linii mety znajdującej się na plaży Saska Kępa. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne, a rejestracja zawodników prowadzona na stronie www.biegwisly.pltrwa do piątku, 12 września.

W tym samym czasie, w weekend, 13-14 września, na Cyplu Czerniakowskim odbędzie się wyjątkowa impreza patriotyczno-historyczna - festyn „Tobie Ojczyzno”. W ramach wydarzenia odbędzie się również Memoriał im. gen. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki wojskowej GROM. Będzie tam można zobaczyć pokaz działań operacyjnych jednostek specjalnych na Wiśle przygotowany we współpracy z Fundacją Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. W programie festynu znajdą się m.in. pokazy służb mundurowych oraz ratowniczych, a  także  wystawy sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu wojska. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Organizatorzy obu imprez, w niedzielę, 14 września, o godz. 17.00, wspólnie odtworzą jedną z bitew Powstania Warszawskiego - desant berlingowców. Rekonstrukcja walk odbędzie się na Wiśle, w pobliżu Cypla Czerniakowskiego. Inscenizacji towarzyszyć będą specjalne efekty pirotechniczne odwzorowujące zaciętość walk.

Święto Wisły to cykliczna impreza organizowana przez m.st. Warszawę, której głównym celem jest promocja wszelkich form aktywności nad brzegiem i na Wiśle. Podczas tego wydarzenia organizatorzy pokazują, że sama rzeka jak i jej nabrzeża to doskonałe miejsca do odpoczynku, uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu.

Celem projektu jest także integracja różnych środowisk: wodniaków, cyklistów, biegaczy, chodziarzy, wędkarzy, siatkarzy, piłkarzy oraz mieszkańców Warszawy. Ważnym elementem imprezy jest również wątek historyczno-edukacyjny, który przybliży publiczności dzieje Wisły i jej znaczenie w transporcie i gospodarce rzecznej.

Źródło: um.warszawa.pl 

Więcej informacji na swietowisly.com.pl


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij