Zaloguj

Rozrywka i Kultura



2013-02-13
Dlaczego POSYPUJEMY GŁOWY POPIOŁEM?
- Dziś Środa Popielcowa!

Dziś, katolicy na całym świecie obchodzą Środę Popielcową. To w Kościele szczególny dzień. Na znak pokuty księża posypują głowy wiernych popiołem. Co oznacza w tradycji chrześcijańskiej ten zwyczaj? Czego jest symbolem?
Obrzęd posypania głowy popiołem wcale nie wywodzi się z katolicyzmu, choć wzmianki o nim pojawiają się na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela. Obrzęd znany był w wielu kulturach i tradycjach - już w starożytnym Egipcie i Grecji. Znajdujemy go też u plemion indiańskich.
Przed wiekami ludzie posypywali sobie głowy popiołem na przykład wtedy, gdy spotkało ich nieszczęście. Także, kiedy błagali Boga o przebaczenie win lub chcieli uprosić łaskę.

Podobnie jest dziś. W kościele katolickim posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę, żałobę i jest znakiem pokory. Obrzędu dokonuje się w Środę Popielcową, bo ma on być wyraźnym znakiem poczatku okresu Wielkiego Postu. Czasu refleksji, zadumy i umartwienia.

Kapłani posypując głowy wiernych wypowiadają sentencję: "Pamietaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Słowa te mają przypomnieć katolikom o kruchości życia i nieuchronnej śmierci. Mają pomóc uświadomić sobie, że życie na ziemii jest drogą do Boga i zmobilizować do nawrócenia.

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem w liturgii pojawił się w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Popielec rozpoczyna okres 40-dniowego Wielkiego Postu. W tym czasie w kościele odprawiane są szczególne nabożeństwa pokutne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żlae. Czas umartwienia i zadumy ma przygotować wiernych na świeto Zmartychwstania Pańskiego.


W Środę Popielcową - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).


Źródło:www.brewiarz.pl oraz se.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij