Zaloguj

FORUM



2015-07-15, godz.20:20:47

"Czwarta rewolucja. Autonomia energetyczna"
Sukces Kukiza dowodzi, że ludzie bardziej zaczynają identyfikować się ze swoją gminą niż z krajem. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Trudno by mieszkańcy Świdnika szli na "ustawkę" z mieszkańcami Łodzi by rozstrzygnąć, który śmigłowiec ma kupić Polskie wojsko. Chociaż tak naprawdę jeden jest amerykańsko-rosyjski, a drugi francuski. Prawdziwa troska o gminę to produkty regionalne, czy wybór mieszkańców co do inwestycji i potrzeby istnienia chociażby Straży Miejskiej.
Czy oglądaliście film dokumentalny : "Czwarta rewolucja. Autonomia energetyczna". Film dotyczy naszych codziennych rozmów. W filmie ekolodzy twierdzą, że w ciągu 30 lat świat może całkowicie przestawić się na czystą, tanią i ogólnodostępną energię odnawialną. Choć brzmi to jak utopia, filmowcy udowadniają, że to możliwe. Bohaterami dokumentu są zaangażowani w krzewienie rewolucji energetycznej naukowcy, projektanci, laureaci Nagrody Nobla, politycy, biznesmeni i gwiazdy show-biznesu. Autorzy filmu dowodzą, że główną przeszkodą upowszechnienia energii odnawialnej są właśnie politycy, którzy czerpią korzyści z branży paliwowej. Dokumentaliści odwiedzają też biurowiec w Niemczech, który produkuje więcej energii, niż jej zużywa. Zobaczymy rozwiązania technologiczne i pomysłu, które istnieją naprawdę, choć wyglądają jak wyjęte z filmu science fiction.
Czy chcesz mieć energię elektryczną za darmo?
Film jest z 2010 roku, ale rewolucja dzieje się już tu teraz.
Unia Europejska wprowadziła projekt tworzenia regionalnych i autonomicznych spółdzielni energetycznych. Warunek jest jeden. Mają być oparte o odnawialne źródła energii. Unia zabezpiecza współfinansowanie powstawania takich. Już pierwsza taka spółdzielnia powstała w Polsce. Spółdzielnia Nasza Energia została powołana z inicjatywy zamojskiej firmy Bio Power sp. z o.o. oraz czterech gmin z powiatu zamojskiego tj. Komarów-Osada, Sitno, Skierbieszów, Łabunie. Spółdzielnia rozpoczęła swoją działalność w czerwcu 2014 roku i zgodnie z planem przedstawianym przez jej twórców do końca roku 2020 ma zakończy budowę największego autonomicznego regionu energetycznego w Europie. To pierwsza i jak dotąd jedyna taka inicjatywa w Polsce. Farmy wiatraków, biogazownie, hektary paneli słonecznych, to wszystko czekało na możliwość uwolnienia się od sieci energetycznych i tworzenie regionalnych,autonomicznych systemów. Mamy też odpowiednie zaplecze technologiczne w tym zakresie https://aleo.com/pl/firmy/surowce-i-energetyka/paliwa/biopaliwa . Praktycznie rewolucja dzieje się już na naszych oczach.

Autor: brzózka grajdolek@poczta.fm


Komentarze:

    liczba wątków na forum: 2002


    Regulamin Forum
    Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
    Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij