Zaloguj

Aktualności



2013-01-11
Stan środowiska na Mazowszu


Stan środowiska na Mazowszu

Zanieczyszczenie powietrza, ochrona jakości wód, gospodarka odpadami ? to niektóre zagadnienia omówione w raporcie o stanie środowiska w województwie mazowieckim. Analizę przygotował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.
Wyniki badań powietrza na Mazowszu wskazują, że największy problem stanowi zanieczyszczenie pyłami. Pomiary prowadzone w 2011 r. na 26 stacjach w województwie były ukierunkowane także na sprawdzenie stężeń: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku azotu, tlenków azotu, ozonu, benzenu, tlenku węgla, rtęci w stanie gazowym oraz węglowodorów aromatycznych. Źródłem zanieczyszczenia powietrza są m.in. elektrociepłownie, zakłady przemysłowe, lokalne kotłownie i paleniska domowe. W 2011 roku województwo mazowieckie zajmowało trzecie miejsce w kraju (za województwem śląskim i łódzkim) pod względem emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych pochodzących z zakładów szczególnie uciążliwych. W kilku z nich w 2011 r. dokonano modernizacji, które miały na celu ochronę powietrza w regionie. Specjalne instalacje zamontowano m.in. w Elektrociepłowni Siekierki (obecnie PGNiG Termika S.A.), Elektrociepłowni Żerań (obecnie PGNiG Termika S.A.), Elektrowni Kozienice S.A. (obecnie ENEA Wytwarzanie S.A.) oraz w PKN Orlen S.A. w Płocku.

Na tle kraju mazowieckie znajduje się na pierwszym miejscu pod względem ilości zebranych odpadów komunalnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w 2011 r. wytworzono ich 361 kg. Zebrane odpady komunalne zostały zagospodarowane poprzez unieszkodliwienie na składowiskach ? 58,2%, przetworzenie metodą mechaniczno-biologiczną ? 21,1%, przetworzenie metodą termiczną ? 6,8%, wysegregowanie i przekazanie do zagospodarowania ? 4,9% oraz przeznaczenie na recykling - 9%. Poważnym problemem w przypadku Mazowsza jest rosnąca liczba miejsc dzikiego składowania odpadów. Na koniec 2011 r. istniało w Polsce 2539 wysypisk, (ok.35% mniej niż w 2010 r.). W województwie mazowieckim zinwentaryzowano 176 obiektów, w tym 33 w miastach oraz 143 na obszarach wiejskich. Ponad 6% odpadów wytworzonych w sektorze gospodarczym w Polsce wyprodukowano na Mazowszu, co klasyfikuje je pod tym względem na czwartym miejscu w kraju po województwach: śląskim dolnośląskim i łódzkim.

W 2011 roku w województwie mazowieckim zużyto na potrzeby gospodarki narodowej i ludności 2 714 hm3 wody, z czego 88% na potrzeby przemysłu. Z ogólnej ilości pobranych wód w województwie mazowieckim około 95% stanowiły wody powierzchniowe, a około 5% wody podziemne. W ramach działań mających na celu ochronę jakości mazowieckich wód zakończono kilkanaście inwestycji, m.in. modernizacje oczyszczalni ścieków (Nowy Dwór Mazowiecki, Łochów, Małkinia Górna), kanalizacji oraz budowę przepompowni (Płock).

Pełny tekst raportu ?Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2011 roku? jest dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie:www.wios.warszawa.pl


Źródło:www.mazowieckie.pl

 Raport - stan środowiska w województwie mazowieckim







Let me go - FUNKY TANK

Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij