Zaloguj

Felietony



2024-02-18
Czasu nie da się zatrzymać, ale można go dobrze wykorzystać.


W dzisiejszych czasach, w natłoku obowiązków i zalewie informacji, młodzi ludzie muszą nauczyć się jak zarządzać czasem, aby efekty ich nauki i pracy były jak najbardziej satysfakcjonujące, by mieli czas na odpoczynek i nie tracili go na niepotrzebne czynności. Połączenie tych kilku celów jest sztuką i dlatego nie dziwi, że sama młodzież zaczyna zajmować się tematem efektywnego wykorzystania czasu w sposób dla siebie najbardziej atrakcyjny. 

Grupa uczniów z klas licealnych pod wdzięczną nazwą „Łowcy Czasu” wzięła sobie za cel krzewienie wiedzy i dobrych nawyków w sprawie podejścia do organizacji czasu, zarówno nauki jak i pracy. Sugerują oni, jak się uczyć, jak wyznaczać priorytety, hierarchizować swoje zadania i na tej podstawie dzielić i rozkładać je w czasie. 

Autorzy projektu w sposób dostępny dla młodzieży, przygotowali dla swych rówieśników stronę internetową pełną informacji, jak radzić sobie z tymi wyzwaniami. Swoje wnioski wysnuli na podstawie ankiet, które robili wśród młodzieży, a opracowali je w sposób ciekawy dla swojej grupy wiekowej.

"Łowcy Czasu" zapraszają do odwiedzenia strony internetowej, gdzie oprócz wymienionych wyżej zagadnień, dowiemy się również o tym. jak odpoczywać byśmy rzeczywiście czuli się wypoczęci i co szczególnie ważne dla młodzieży: jak poprawiać swoją samodyscyplinę. Każdy kto ją odwiedzi, dowie się również kilku prostych sposobów doskonalenia swoich nawyków.

Pomysł jest częścią projektu społecznego na rzecz efektywnego zarządzania czasem, realizowanego w ramach „ Zwolnieni z Teorii” , którego motto brzmi: „Oszczędzając czas, zyska każdy z nas”.  Sam fakt zwrócenia uwagi na ten ważny aspekt i wprowadzenie zaledwie kilku zmian w swoich przyzwyczajeniach, może mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia i nasze samopoczucie.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, odnośnie planowania dnia, które mogą być pomocne zarówno dla młodszych jak i starszych:

  1. Warto wybrać jedną konkretną rzecz, której zrobienie pozwoli Ci wieczorem powiedzieć, że dzień był produktywny. Cel zapisz i pozostaw w zasięgu wzroku.
  2. W tworzeniu postanowień zwykle dominuje postawa życzeniowa. Zamień słowa: chciałbym, mam zamiar, planuję, na: chcę, zrobię, muszę.
  3. Dokładnie określ realizację zadania. Ustal: co?, gdzie?, kiedy?, jak?, z kim?, po co?
  4. Uwzględniaj w planowaniu wyże i niże własnej wydajności.
  5. Za zadanie priorytetowe zabierz się w pierwszej kolejności, wszystko inne będzie miłym dodatkiem. Rozbij duży cel na mniejsze części.
  6. Plan działania przygotuj dzień wcześniej. Podziel zadania w harmonogramie na pracę: głęboką, wymagającą sporego wysiłku umysłowego i płytką, wykonywaną w oparciu o ustalony schemat. Prace powinny być zróżnicowane.
  7. Niektóre obowiązki możesz spokojnie oddelegować, przekazać innym.
  8. Zaplanuj przerwy, nie przedłużaj ich. Bądź panem, swojego czasu. 
  9. Zadbaj o porządek i wyeliminuj rozpraszacze (bałagan, hałas, pośpiech, brak celów, priorytetów, odkładanie prac na później, ciągłe zerkanie na komórkę).
  10. Wykorzystaj codzienne rytuały, czyli czynności wykonywane w określonym porządku, celu, znaczeniu. Zmniejszą niepokój, dadzą poczucie kontroli.
  11. Wygospodaruj czas w ciągu dnia tylko dla siebie.
  12. Mierz czas poszczególnych czynności i analizuj przebieg realizacji zadań. Zaznaczaj swoje postępy. Nie daj się odwieźć od swojego celu.
  13. Na koniec dnia kontroluj osiągnięte wyniki. Planuj też cele na następny dzień. 
  14. Jeśli zdarzy Ci się potkniecie, nie martw się, to naturalne. Jutro też jest dzień ????

Zapraszamy do poznania technik, metod i narzędzi zarządzania czasem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://naszczas.my.canva.site/

 

 

Opracował: Zespół Łowcy Czasu


 







Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 152

654321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij