Zaloguj
30 września 2020

Rozrywka i Kultura

3
grudzień


2017-11-28
Sztuka z Pienin.
Wernisaż: 3 grudnia, niedziela, godz. 17.00.

W okresie przedświątecznym proponujemy Państwu wystawę sztuki ludowej o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa Anny Madeja i Joanny Dziubińskiej. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert Kapeli Jaworcanie.

Anna Madeja urodziła się i wychowała w rodzinie góralskiej. Pilnie obserwowała obecne i dawne obyczaje góralskie, legendy i baśnie, które później przedstawiała w swych obrazach. Od wielu lat mieszka w Szczawnicy. W jej twórczości dominuje tematyka sakralna, a zwłaszcza Bożonarodzeniowa i Wielkanocna. Malowanie na szkle to bardzo trudny rodzaj twórczości - niewielu artystów ją uprawia. Maluje się przecież obraz "od spodu" – jego dobicie lustrzane.

Pani Anna uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach na terenie Polski, a także za granica: w Niemczech, Francji, Szwecji, Izraelu, U.S.A. Zdobywała pierwsze miejsca, nagrody i wyróżnienia. Wiele z wystawionych prac jest już w muzeach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów nie tyko w Polsce.

W 2013 r. wraz z mężem (szczawnickim rzeźbiarzem) obchodzili 50-lecie działalności artystycznej (uroczysty benefis zorganizował szczawnicki MOK)

Anna Madeja została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Wyróżniono ją także Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica.

Madonna Pienińska oraz św. Michał znajdują się w kolekcji obrazów św. Jana Pawła II.

Joanna Dziubińska urodziła się we Wrocławiu w 1974 r., jednak od dzieciństwa związana jest z górami oraz ze sztuką ludową. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych, która od pokoleń zajmuje się tworzeniem sztuki i rękodzieła ludowego. Jej pasje artystyczne są bardzo szerokie, nie „zamyka się” w jednej technice, bo jak sama mówi, to daje jej poczucie wolności. Ostatnio tworzy głównie w technice decoupage,  maluje (także na szkle) oraz fotografuje. Dużą radość sprawia jej lepienie w glinie oraz odnawianie starych mebli.

Ma za sobą kilka wystaw w kraju i za granicą (Słowacja, Węgry).

Prowadzi w Szczawnicy Galerię Sztuki Ludowej i Rękodzieła „Krzywa Jabłonka”, gdzie organizuje wystawy i wernisaże  artystom z regionu Pienin i Podhala. W galerii można zobaczyć obrazy malowane  różnymi technikami,  rzeźby, płaskorzeźby, witraże, hafty, ceramikę oraz inne techniki artystycznego wyrazu.

 

Wernisaż: 3 grudnia, niedziela, godz. 17.00.

Wystawa czynna do 12 stycznia.

Wstęp wolny!

 

Więcej:
https://zacisze.waw.pl/pl/wystawy/aktualne-wystawy/wystawa-bozonarodzeniowa-tworczosc-anny-madeja-i-joanny-dziubinskiej 

 

DOM KULTURY „ZACISZE” W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY

ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa

tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10

www.zacisze.waw.pl

pr@zacisze.waw.pl 

sekretariat@zacisze.waw.pl  


 


Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Dowiedz się więcej wiem, zamknij