Zaloguj

Rozrywka i Kultura

9
październik


2021-10-08
Warsztaty dla dzieci: Mexican Fiesta.
9 października 2021, sobota, godz. 10.00-12.30.

Zapraszamy dzieci w wieku 8-11 lat na warsztaty, podczas których stworzycie oryginalne piniaty, przygotujecie meksykański sos guacamole i poznacie hiszpańskie słownictwo.

Zapisy online - https://www.strefazajec.pl/course/view/id/32649.

Hiszpańskojęzyczna nazwa piñata pochodzi od włoskiego pignatta oznaczającego rodzaj garnka.

Na kontynent amerykański piniata trafiła razem z konkwistą w XVII wieku. Szczególnie popularna stała się w meksykańskiej kulturze, stając się zarazem jednym z rekwizytów używanymi przez ewangelistów do nawracania rdzennej ludności. Uważa się jednak, że podobna tradycja była już wcześniej znana Aztekom podczas obchodów święta ku czci jednego z bóstw, Huitzilopochtli.

Piniata to kartonowa bądź gliniana figura, której wnętrze wypełnione jest słodyczami lub sezonowymi owocami. Cała zabawa polega na tym, by za pomocą kija i z zawiązanymi oczami rozbić podwieszoną na sznurku piniatę i uwolnić wodospad słodkości.

Guacamole – meksykański sos (salsa) przyrządzany na bazie awokado. Swoje początki miał już w czasach azteckich. Oprócz awokado dodaje się także limonkę i sól. Poszczególne rodzaje guacamole mogą zawierać pomidory, paprykę chili, cebulę, kolendrę, czosnek i inne przyprawy. Spożywa się go zazwyczaj z plackami tortilla, chociaż Meksykanie dodają go do niemal każdej przystawki. Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, āhuacamolli (w języku nahuatl āhuacatl - awokado, molli - sos), w języku hiszp. wymawia się je jako guakamole.

Prowadzenie: Bożena Wiśniewska oraz animatorki Pracowni Językowej.

Realizacja w ramach projektu "Dzieciaki nie płacą – bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży" – Budżet Obywatelski 2021.

 

Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/mexican-fiesta

 

Dojazd: ZTM 190, 140, 340, 512, 738 przystanek Tużycka.

 

DOM KULTURY „ZACISZE” W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY
ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10


 Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij